Cerebralna paraliza je klinička dijagnoza koja se temelji na kliničkoj slici, povijesti i tijeku bolesti . Cerebralna paraliza klinički se očituje poremećajem kontrole položaja i pokreta tijela, tonusa i refleksa već od dojenačke dobi, često promjenjivim simptomima,ali uvijek je prisutan usporen razvoj motorike. Iako je oštećenje mozga koje uzrokuje CP neprogresivno, simptomi neuromotornog poremećaja se mogu mijenjati, jer na njihovo očitovanje utječu procesi maturacije i plastičnosti mozga kao i terapijski postupci . Zbog promjenjivosti kliničkog nalaza motoričkog poremećaja konačnu dijagnozu te klasificiranjetipaCPnijedozvoljenoučiniti prije 4. godine tj. minimalno 3., optimalno 5. godine .
Djeca s CP čestoimaju pridružena blaža ili teža neurorazvojna odstupanja: poremećaj vida, sluha, epilepsiju, intelektualni deficit,poremećaj govora, osjeta i percepcije . Također, često djeca s CP imaju gastroenterološke probleme koji uključuju teškoće hranjenja i probave, te su često djeca s težim oblicima CP pothranjena i smanjenog rasta. Također kod težim oblicima CP postoje i respiratorne probleme, ali i poremećaju urodinamike,eformacijama skeleta, osteoporozi koja dovodi do patoloških fraktura i drugih ortopedskih problema. Navedena pridružena odstupanja uzrokovana su istovjetnim oštećenjem mozga ali i rano nastalim poremećajem motorike koji je preduvjet za razvoj drugih cerebralnih funkcija, razvoj skeleta i normalno funkcioniranje drugih organskih sustava.
Klasifikacijski sustav grubih motoričkih funkcija za cerebralnu paralizu (GMFCS)
Prvi stupanj (1)
Hoda bez ograničenja; ograničenje u više zahtjevnim vještinama grube motorike
Drugi stupanj (2)
Hoda bez pomoći; ograničenje u hodu izvan kuće i u kolektivu
Treći stupanj (3)
Hoda koristeći pamagalo za kretanje; ima ograničenja pri hodu na otvorenom i u kolektivu
Četvrti stupanj (4)
Samostalno kretanje uz ograničenja; na otvorenom i u kolektivu, djeca se prevoze ili koriste mobilno pomagalo na električni pogon
Peti stupanj (5)
Samostalno kretanje je jako ograničeno i onda kada se koristi pomoćna tehnologija
Stupnjevanje finihmotoričkih funkcija šaka (BFMF)
Prvi stupanj (1)
Jedna šaka: finamotorikajebezograničenja,drugašakajebezograničenjailionapostojeuzahtjevnijimmotoričkimvještinama
Drugi stupanj (2)
(a) Jedna šaka: finamotorikajebezograničenja,sdrugomšakomjemogućesamoprihvaćanjepredmetailizadržavanjeuruci
(b) Obje šake: ograničenja postoje u zahtjevnijim finimmotoričkimvještinama
Treći stupanj (3)
(a) Jedna šaka: finamotorikajebezograničenja,drugašakajebezikakvihfunkcionalnihsposobnosti
(b) Jedna šaka: ograničenja postoje u zahtjevnijim finimmotoričkimvještinama,sdrugomšakomjemogućesamoprihvaćanjepredmeta ili čak niti to
Četvrti stupanj (4)
(a) Obje šake: sposobnost hvatanja i držanja predmeta
(b) Jedna šaka: samo sposobnost hvatanja, druga šaka: samo sposobnost držanja predmeta ili čak niti to
Peti stupanj(5)
Obje šake: samo sposobnost zadržavanja predmeta ili niti to
Živjeti s cerebralnom paralizom je jako teško, ali uz vježbe se mogu postići jako dobri rezultati. Pomoći mogu i uređaji koji upravljaju domom pomoću glasa korisnika i tako mu znantno olakšavaju život.
ReplyDeleteCerebralna paraliza